Stomatologia Walas

Leczenie dzieci (pedodoncja)

Leczenie dzieci przeprowadzamy:

bezpiecznie: dbamy o to, by mały pacjent czuł się u nas dobrze
cierpliwie: wiemy, że do leczenia dzieci potrzebne jest dobre podejście
w znieczuleniu: komfort wizyty budzi u dzieci pozytywne skojarzenia z dentystą
nowocześnie: oferujemy stomatologiczne leczenie dzieci pod narkozą

Leczenie dzieci: pytania i odpowiedzi

Jakie zabiegi stomatologiczne u dziecka można przeprowadzić na wizycie?

Stomatologia dziecięca to przede wszystkim leczenie próchnicy w zębach mlecznych. Wszystkie zabiegi leczenia próchnicy wykonujemy w znieczuleniu. Małym pacjentom możemy zaoferować kolorowe wypełnienia.

Oprócz leczenia próchnicy zajmujemy się także profilaktyką jej występowania. Do zabiegów profilaktycznych u dzieci należą: lakowanie, lakierowanie i fluoryzacja zębów.

Lakowanie to zabezpieczenie bruzd zębów stomatologicznym lakiem szczelinowym. Przede wszystkim lakujemy zęby trzonowe i przedtrzonowe, ponieważ ich powierzchnia jest naturalnie nierówna i ma głębokie zagłębienia podatne na zaleganie resztek jedzenia.

Lakierowanie to pokrywanie zębów preparatem, który utrzymuje się na zębach i stopniowo uwalnia fluor zabezpieczając je przed próchnicą.

Fluoryzacja z kolei to jednorazowe nałożenie na zęby żelu lub pianki o wysokim stężeniu fluoru. Zabiegi profilaktyczne są bezbolesne i bezinwazyjne.

Jak często przeprowadza się zabiegi profilaktyczne u dzieci?

Lakierowanie zębów oraz fluoryzację najczęściej wykonujemy u dzieci raz na pół roku. Z kolei lakowanie to zabieg o przedłużonym działaniu i można przeprowadzać go raz na kilka lat – warunkiem są regularne przeglądy stomatologiczne, ponieważ trzeba okresowo sprawdzać szczelność preparatu.

Dlaczego należy leczyć zęby mleczne?

Jest to niezbędne dla zdrowia jamy ustnej i konieczne, aby zęby stałe mogły wyrzynać się zdrowe. Mimo, że tego nie widać gołym okiem, ząb mleczny i ząb stały pozostają w kości w kontakcie ze sobą, dlatego bakterie próchnicotwórcze mogą przedostać się z nieleczonego zęba mlecznego i zakazić ząb stały, a ten może nawet wyrznąć się już z ubytkiem próchnicowym.

Kiedy przyprowadzić dziecko do dentysty po raz pierwszy?

O jamę ustną niemowlaka należy zadbać nawet wtedy, gdy jeszcze nie ma zębów. Przyjmujemy już półroczne dzieci, by sprawdzić, czy jama ustna jest zdrowa oraz by udzielić instrukcji, jak dbać o prawidłową higienę. U kilkulatków przeprowadzamy wizyty zapoznawcze z gabinetem.
Panie w ciąży zapraszamy na konsultacje także w tym zakresie.

Zapraszamy na wizytę stomatologiczną
lub konsultację