Stomatologia Walas

Osad i kamień nazębny

Zauważyłeś u siebie kamień nazębny? Sprawdź, dlaczego trzeba go usunąć

Kamień nazębny powstaje w wyniku utwardzania się płytki bakteryjnej osadzającej się na zębach. Gdy niedokładnie lub niestarannie szczotkujesz zęby, nie masz szans na usunięcie płytki nazębnej. Z czasem nieusuwana płytka twardnieje i zamienia się w kamień nazębny. Tak płytka nazębna, jak i kamień stanowią siedlisko bakterii i toksyn, które sprzyjają powstawaniu ubytków próchnicowych oraz stanów zapalnych dziąseł i paradontozy. Pojawianie się stanów zapalnych sprzyja także przedostawaniu się toksyn do krwi i negatywnie wpływa na stan zdrowia, zwłaszcza na układ krwionośny i serce. Dlatego właśnie nie należy pozwalać na pojawianie się kamienia nazębnego w jamie ustnej. Kamień nazębny przyczynia się też do nieświeżego oddechu, a uśmiech wygląda nieatrakcyjnie.

Kamień może być usunięty wyłącznie w gabinecie stomatologicznym przy użyciu ultradźwięków. Zabieg usuwania kamienia to skaling i powinno się go przeprowadzać minimum raz w roku.

U pacjentów, którzy wykonują zabiegi profilaktyczne takie jak skaling, wykonujemy również piaskowanie. Jest to zabieg usuwania nalotu i przebarwień pochodzenia zewnętrznego z powierzchni zębów. Zabieg ten ma także duże znaczenie estetyczne – zęby odzyskują swój naturalny kolor, a uśmiech jest jaśniejszy.

Zapraszamy na wizytę stomatologiczną
lub konsultację