Złamany ząb leczenie złamanego zęba stomatolog Ruda Śląska Sosnowiec Michał Walas

Zgorzel zęba. Jakie są objawy? Co robić?

Nasze pogotowie stomatologiczne radzi sobie z wieloma nagłymi przypadkami bólowymi, z jakimi trafiają do nas pacjenci. Jednym z takich przypadków jest zgorzel, która powoduje intensywny ból zęba.

Zgorzel zęba. Co to jest?

Zgorzel zęba to stan zapalny miazgi zęba – delikatnej, unerwionej tkanki znajdującej się pod osłoną szkliwa. Jest on wywołany nieleczoną próchnicą, która najpierw trawi szkliwo. Następnie próchnica zajmuje wnętrze zęba i kanałów, powodując martwicę miazgi i doprowadzając do zgorzeli.

Skąd się bierze zgorzel zęba?

Powodem wystąpienia zgorzeli jest brak prawidłowej higieny jamy ustnej i regularnych kontroli stomatologicznych. Zła higiena prowadzi do próchnicy, a jeśli próchnica nie jest leczona, szybko rozwija się niszcząc ząb.

Zgorzel zęba – objawy

Zgorzel zęba daje charakterystyczne objawy: silny ból zęba podczas jedzenia lub picia (także w reakcji na ciepłe/zimne/słodkie) oraz przy opukiwaniu. Ząb może boleć też w nocy. Nasi pacjenci często określają to jako „ćmienie”. Towarzyszy temu nieprzyjemny gnilny zapach z ust – to oznaka rozkładu tkanek zęba. Ząb może też zmienić wygląd i stać się matowy, poszarzały, brązowy od próchnicy. 

Leczenie zgorzeli zęba

Zgorzel zęba wymaga leczenia kanałowego. W stomatologii Walas wykonujemy je pod mikroskopem. Dzięki temu możemy bardzo dokładnie oczyścić zakamarki kanałów ze zmienionych chorobowo tkanek, a następnie wypełnić korzenie i odbudować ząb. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bezpieczne, szybkie, dokładne i bezbolesne dzięki nowoczesnym znieczuleniom. 

Zgorzel zęba – konsekwencje

Jak w każdym przypadku rozległej próchnicy, przy zgorzeli powstaje nagromadzenie bakterii i toksyn, które przez unerwioną część zęba przedostają się do naczyń krwionośnych i docierają do kluczowych narządów ciała – np. do serca. Tym samym mogą przyczyniać się do powstania lub szybszego rozwoju chorób serca (zawał, miażdżyca). Stomatologiczną konsekwencją zgorzeli jest utrata zęba, niszczenie kości, zmiany ropne oraz bardzo bolesne zapalenie okostnej.

Pamiętaj! W każdym przypadku bólu zęba konieczna jest natychmiastowa wizyta u dentysty. Skorzystaj z naszego pogotowia stomatologicznego! 

ból zęba, pogotowie stomatologiczne Śląsk, silny ból zeba, ząb boli w nocy, zgorzel zęba